Püsiv või perioodiline seljavalu, kaelavalu või peavalu on tänapäeval laialt levinud kaebus, millele sageli kaasneb üldine väsimus ja töövõime langus.
Valu põhjuseks võivad olla lülisamba funktsioonihäired või siseelundite haigused. Valu võib ilmuda ootamatult peale füüsilist pingutust või valet liigutust, võib kujuneda pikkamööda seoses rühihäirete või psühhoemotsionaalse pingega. Seljavalu ja kaelavalu võib avalduda lokaalselt või kiirguda jäsemetesse ja pea piirkonda.
Hädalisi on igas vanuses
Noorematel põhjustab seljaprobleeme eelkõige raskuste tõstmine, vanematel korduma kippuvad kroonilised vaevused. Paljusid terviseprobleeme tekitab subluksatsioon ehk liigeselukustus lülisambas.
Radikuliit on neuroloogiline haigus, mille korral valu kiirgub lülisamba kaela- või nimmeosast mööda õla- ja küünarvarsi sõrmedesse või mööda tuharat ja jalga varvasteni.
Raseduse ajal teeb naise keha läbi suuri hormonaalseid ja strukturaalseid muutusi, mis võivad kaasa tuua kaela- ja seljavalusid. Rasedusaegne kehakaalu tõus ja ettevõlvuv kõht võib põhjustada lülisamba muutusi ja rühi moondumist, mis omakorda võib mõjutada närve, lihaseid ja liigeste liikuvust. Kuna enamik raskusest koondub raseduse ajal kõhule, siis gravitatsiooni keskpunkt nihkub ettepoole. Et seda rasket koormat kompenseerida, muutuvad lülisamba loomulikud kumerused suuremaks (eriti just nimmepiirkonnas) ning tekitavad alaseljas ebamugavust või isegi valu, mis võib kiirguda ka jalgadesse ja vaagnapiirkonda. Raseduse esimeses kolmandikus on võimalik konsulteerida kiropraktikuga, et keha varakult tasakaalustada, taasaktiveerides ja tugevdades tähtsaid selja- ja vaagnalihaseid, mis on rühi aluseks.
Vastsündinutel ja väikelastel võivad ebaharilik nutmine, halb söögiisu, pidevad kõrvapõletikud või rahutu magamine olla tingitud just blokeeritud seljaaju ja aju vahelistest kommunikatsioonihäiretest. Ka loomulikul teel sündinud lapse selgroog võib sünniprotsessi käigus olla viga saanud. Esimesel eluaastal on selgroo kontrollimine tähtis kohe pärast sündi ja siis, kui laps hakkab pead hoidma, iseseisvalt istuma, roomama, ise püsti seisma, kõndima ning pärast ükskõik millist traumat. Viited sellele, et lapse lülisammast peaks kontrollima, võivad väljenduda rühihäiretes: ebaühtlane kõnnak või jalanõude ebaühtlane kulumine, kergitatud õlg, pööratud või kallutatud kael, seletamatud liigesevalud. Tihti võib saada vastuseid kiropraktiku juurest ka nendele muredele, mille põhjusi pole suudetud leida, näiteks öine märgamine, pidev väsimus, rahutus, hüperaktiivsus.
Seljavalu põhjused
- Biomehhaanilised
- Kroonilised
- Reflektoorsed
- Psühhogeensed
Ägedad seljavalud
Seljavalu või kaelavalu võib tekkida valest liigutusest – näiteks ebakorrektne keha pööre autoga tagurdamisel, ühe trepiastme vahelejätmisel trepist tõustes või laskudes, sportliku tegevuse ajal, mittevastavate raskuste tõstmisel, põrandalt sirgete põlvedega raskuste tõstmisel samaaegse selja pöördega, valest magamisasendist jne.
Kaasaja inimeste eluviisile iseloomulik üha vähenev dünaamiline ja üha kasvav staatiline lülisamba koormus on sagedasemaks lihaste valulikkuse ja valu põhjuseks. Selja ja kaela kroonilised vaevused on enamasti tingitud elu jooksul kujunenud rühi ja liikumise iseärasustest, mis soodustavad lülisamba kõverdumist, vaagna asümmeetriat ja lülivaheketta kulumist. Lihaste tasakaalustamatuse kujunemist ja selja-kaelavalude teket soodustavad ka jalgade pikkuse erinevus, liikuvuse piiratus suurtes liigestes ja jalgade deformatsioonid.
Liikumiselundkonna vaevused võivad olla tingitud ka esmasest häirest lihastes, nahas, veresoonkonnas või siseelundites, näiteks jäik õlg, mis on seotud südamehaigusega. Samuti vastupidi – lülisamba talitlushäire võib põhjustada sekundaarseid siseelundite haigusseisundeid, näiteks südamehäired (stenokardia, rütmihäired), seedehäired, menstruatsiooni-häireid.
Psühhoemotsionaalsetel põhjustel on märkimisväärne roll pea, kaela ja seljavalu tekkes. Mistahes stress võib avalduda seljas, ilmnedes lihaspinge muutustes, lülisamba teatud tasandi liikuvuse piiratuses ja valus. Manuaalteraapia jääb edutuks, kui stressi põhjus jääb lahendamata. Kuid sekundaarse ravina võib manuaalteraapia olla efektiivne ning mõjutada patsienti ja tema psüühilist heaolu positiivselt.
Seljavalu võivad põhjustada veel:
- rühivead,
- istuv töö,
- ülemäärane või harjumatu kehaline koormus,
- raske füüsiline töö,
- staatiline asend,
- sage kummardamine ja pööramine,
- tõstmine,
- korduvad ühesugused liigutused,
- vibratsioon jm.
Hea rüht, liikuv ja tugev selg on aluseks kogu keha tervisele. Keha vajab pidevat hoolt, mitte üksnes siis, kui endast valuga märku annab. Istuv eluviis ning stress ja ületöötamine võivad lõppeda põletikuga seljas, mis võib ka kõige suurema ja tugevama mehe põdema panna. Sageli jääb trauma või muu seljahäda korral vajaka küllaldasest taastusravist.
Seljavalu leevendamiseks
- Leidke endale valutu asend ja puhake!
- Jahutage vigastada saanud piirkonda, kui tegemist on värske traumaga;
- Võtke valuvaigistit (enda tervise seisundist lähtuvalt, vajadusel tuleks konsulteerida perearstiga);
- Treenige lihaseid – vastavad võimlemisharjutused (konsulteerige kiropraktikuga, füsioterapeudiga, neuroloogiga);
- Korduva seljahädaga on vaja tingimata minna perearsti juurde, neuroloogi või teiste spetsialistide vastuvõtule, et teha kindlaks vaevuse põhjus ja määrata õige ravi. Valu seljas ei pruugi olla tingitud probleemidest lülisambas (tuleks välistada neerude, naistehaiguste esinemist);
- Kui radikuliit on juba korra välja löönud, võib haiguse uue ägenemise esile kutsuda väiksemgi ülekoormus, kiire või ebamugav liigutus, pikaajaline sundasend, külmetus või viirus – hoolige enda tervise eest!
Mida varem lülisamba eest hoolitsema hakata, seda parem selja tervisele kogu eluks!
Kasutatud allikad
Low Back Pain Fact Sheet
http://www.ninds.nih.gov/disorders/backpain/detail_backpain.htm
Back pain
http://www.webmd.com/back-pain/guide/back-pain-symptoms-types
Nonspecific Lower Back Pain in Adults
http://www.patient.co.uk/health/nonspecific-lower-back-pain-in-adults
Seljaravi kabinet
http://www.seljaravi.ee/index.html
Piltide kasutatud allikad: ©basicspine
Kasulikud lingid lugemiseks
Seljaravi kabinet
http://www.seljaravi.ee/index.html
Seljavalu vastu ravimiga ja ilma
https://www.arst.ee/et/Uudised-ja-artiklid/Kuu-teemad/40079/seljavalu-vastu-ravimiga-ja-ilma