Haigus on nimetuse saanud sarlak-punasest lööbest, mis on omane sellele haigusele. Põhilisteks haiguse tunnusteks on väga valulik punane kurk ja iseloomulik lööve. Sarlakite tüsistused on ohtlikumad kui haigus ise, seetõttu vajab haigus kohest ravi.
Sarlakite tekitajaks on bakter A-grupi streptokokkide hulgast. A-grupi streptokokke leidub inimese kurgus ja nahal, ning nad põhjustavad erinevaid haigusi, alates neelupõletikust nahapõletiku impetiigoni, aga ka eluohtlike haigestumisi. Bakteriaalseid nakkusi ehk bakterite poolt esilekutsutud haigusi ravitakse antibakteriaalsete ravimitega, milleks on antibiootikumid. Antibiootikumid ei toimi viirustele ega seentele. Antibiootikumide ilmasjata kasutamine on muutnud mitmed bakterid antibiootikumidele resistenseks.
Sarlakite antibiootikum-raviga on ära hoitav enamik tüsistusi; ravi tõttu kaovad ka sümptomid kiiremini, ravi vähendab haiguse edasist levikut teistele. Tüsistused esinevad õnneks harva. A-grupi streptokokknakkuse rasketeks tüsistusteks võivad olla reuma, glomerulonefriit, neeluabstsess.
Sarlakeid põhjustav A-grupi streptokokk elab ninas ja neelus; levib piisknakkuse teel, ehk siis köhimise ja aevastamisel väljunud piiskade kaudu. Ka siis, kui puudutada esemeid, millele on sattunud piisad ja seejärel katsuda oma nina, suud või silmi, võib jääda samuti haigeks.
Sarlakite tunnusteks on
- väga punane kurk ja kurgumandlid, punane ja näsaline nn „maasikakeel“ (kui keel on katuga kaetud, siis on ta valge ja näsaline), väga valus neelamine, valkjas katt keelel või neelu tagaseinal
- punane lööve, mis on katsudes liivapaberi sarnane; tugev punetus kaenlaaukudes, küünarlohkudes ja kubemevoltides. Alul on lööve nagu väikesed täpid, siis nagu väga väikesed punnid punetaval nahal. Löövet on palju, kaugemalt vaadates jätab mitte täpilise, vaid punetava mulje. Tihti esineb punetava näo foonil kahvatu ala suu ümber
- palavik 38,5 kraadi, paistes lümfisõlmed, peavalu, kehavalu, iiveldus, oksendamine – mittespetsiifilised tunnused
Sarlakid võivad esineda igas eas, kuid sagedamini vanuses 5-12 aastat.
Haigus algab tavaliselt palaviku ja kurguvaluga. Umbes kahe päeva pärast tekib lööve (aga võib tekkida ka enne neeluvalu ja palavikku ning ka kuni 7 päeva peale haigestumist). Lööve algab tavaliselt kaelalt ja levib siis üle keha. Nädala pärast hakkab lööve kahvatuma. Võib esineda naha mahakoorumist sõrmedelt ja varvastelt.
Punetav ja valus kurk on omane mitmetele erinevatele haigustele. Strep A kiirtestiga on võimalik kiiresti eristada A-grupi streptokoki poolt põhjustatud kurgupõletikku nt viiruslikest kurgupõletikest, mis ei vaja antibiootikumravi. Strep A test on ette nähtud streptokokk A antigeeni kvalitatiivseks hindamiseks kurgukaapest.
Vaktsiini sarlakitele pole. Nakatumist saab ära hoida tihti käsi pestes ja mitte kasutades haigega ühiseid esemeid (joogiklaasid, lusikad, käterätid, ühine voodipesu, jne). Iga kurguvaluga inimene peab ka ise tihti käsi pesema, et mitte levitada nakkust. Köhimisel ja aevastamisel tuleb suu katta, aga mitte käega, vaid ühekordse taskuratiga, mis tuleb seejärel ära visata. Kui katta suu käega, siis tuleb käed seejärel ära pesta, et mitte levitada nakkust esemetele, kust teised saaksid nakkuse.
Katuga kaetud ja näsaline “maasikakeel”
Tüüpiline lööve sarlakite korral. NB! Kahjuks pole lööve alati tüüpiline, vaid võib olla erinev pildil olevast.
Punetavad põsed ja valge ala suu ümber.
http://www.cdc.gov/Features/ScarletFever/ Page last updated: January 6, 2014