Punetised

Punetised on kergekujuline viiruslik lööbe ja palavikuga kulgev nakkushaigus. Haigust on kirjeldatud ka kui „kolme-päeva leetreid“, viidates sellega sarnasusele leetritega, kuid leetritest lühemale kestusele.
Sümptomiteks on 2-3 päeva püsiv hele punane tihedalt väiksetäpiline lööve, mis algab näolt ja levib üle keha ning väike palavik. Vanematel lastel ja täiskasvanutel võivad esineda ka külmetuse sarnased sümptomid ning suurenenud kaela- ja kuklalümfisõlmed (katsudes nagu herneterad). Ka liigesed võivad valutada, eriti noortel naistel.
Haigustekitaja levib inimeselt inimesele köhimise ja aevastamise käigus. Umbes pooltel inimestel, kel on punetised, sümptomid puuduvad ehk siis punetised põetakse läbi ise seda teadmata.
Haigust saab ära hoida vaktsineerides. Punetiste vastu vaktsineeritakse lapsi leetrite-mumpsi-punetiste kompeksvaktsiiniga. Punetiste ohtlikkus seisneb haiguse toimes lootele, kui haigust põeb rase naine. Sünnidefektideks on kurtus, katarakt (silmahaigus), südamedefektid, vaimne alaareng, maksa ja põrna kahjustus.
Punetiste vastu immuniseerimise põhieesmärk ongi kaasasündinud punetiste ennetamine.
Hea vaktsineerimishõlmatuse tõttu (95%) on punetised peaaegu kadunud.  Kui vaktsineerimishõlmatus langeb, muutub rasedusaegse kahjustuse teke taas võimalikuks.
Diagnostikaks kasutatakse Rubella viiruse IgM antikehade määramist vereseerumist. Antikehad tekivad varakult haigestumise alguses ning nende tase on maksimaalne 7.–10. päeval peale lööbe teket ning nad on määratavad 4-5 nädala jooksul.
IgG antikehad, mis samuti tekivad, on määratavad kogu elu jooksul ning sellega on enamasti võimalik tuvastada punetiste eelnev läbipõdemine vaktsineerimata inimestel.
punetised
Punetiste lööve kõhul: peenetäpiline heledam punane tihe lööve (täpid ja laigukesed)
 
punetised1
Punetiste lööve seljal. Lööve on sarnane leetrite lööbele. Ainult lööbe pildi või kirjelduse järgi ei saa kahjuks haigust täpselt diagnoosida.
Kasutatud materjalid:
http://www.cdc.gov/rubella/index.html Page last reviewed: April 29, 2011
http://quoteko.com/red-spots.html