Päikesepiste
Päikesepiste ja ülekuumenemise oht on kõige suurem tingimustes, kus õhk ei liigu või on õhu liikumine minimaalne. Keha kogub endasse kuumust ning jahutusmehhanism lakkab toimimast. Kui kergema ülekuumenemise korral püüab organism end jahutada higistamise abil, siis päikesepiste korral lülitub see kaitsemehhanism välja – tekib tõsine eluohtlik seisund.
Ülekuumenemine ohustab kõige rohkem väikelapsi, kuna keha temperatuuri regulatsioon on veel halvasti arenenud ja nemad ei ole ka suutelised ise midagi ette võtma. Vanematel inimestel, ülekaalulistel ja vereringe häirete all kannatajail on samuti termoregulatsiooni iseärasuste tõttu suur oht ülekuumenemisele. Noorte inimeste peamiseks riskiks saada palaval päeval kuumakahjustust on alkohol.
Kõrge temperatuuri korral, tekib suurenenud higistamine, muutub aktiivsemaks hingamine.
Mida suurema niiskusesisaldusega on õhk, seda vähem keha higistab ja seda vähem saab ka kopsude kaudu sooja ära anda – suureneb oht ülekuumenemisele!
Ülekuumenemise sümptomid:
• uimasus või peavalu,
• pulss muutub kiireks,
• nahk on punetav ja soe ning täiesti kuiv,
• oksendamine,
• segasus ja teadvusetus viitavad juba eluohtliku seisundi, kuumarabanduse olemasolule!
Palavusest tingitud võivad esineda ka tugev higistamine, naha kahvatus, nõrkus ja iiveldamine. Väga tugev higistamine võib viia organismi elektrolüüdid tasakaalust välja ja selle tagajärjel tekivad krambid.
Ülekuumenemise all kannatavale inimesele tuleb viivitamatult anda esmaabi
- Kannatanu tuleb viia varju või jahedasse ruumi.
- Jahutada keha võimalike olemasolevate vahenditega – vabastada riietest, kasta jahedasse vette, katta jahedate mähistega – jää panemist nahale tuleb vältida, et mitte saada nahale külmakahjustust.
- Kui kannatanu on võimeline jooma, anda talle külmi jooke, kuid mitte alkoholi!
- Vajadusel kutsuge kiirabi
Kuidas palava ilmaga hakkama saada?
• Tuleks juua võimalikult palju vedelikku (mineraalvesi). Kofeiin ja alkohol suurendavad vedelikukadu
• Suletud akendega autosse ei tohi kedagi üksi istuma jätta!!!
Kuumarabandus
Kuumus võib kurnav olla nii täiesti tervetele kui ka kroonilisi haigusi põdevatele inimestele, eriti juhul, kui kuuma käes on vaja teha füüsiliselt pingutavat tööd. Kõrge temperatuur, niiskus, tugev päikesekiirgus võivad põhjustada vedeliku ja soolade kaotust, ülekuumenemist, psüühika- ja vereringehäireid, infarktiohtu, päikesepõletusi jt.
Inimese normaalne kehatemperatuur kõigub 36-37 kraadide vahel, selle temperatuuri juures toimivad kõik elutegevusprotsessid kõige efektiivsemalt. Välistemperatuuri tõustes hakkab keha väljastpoolt soojenema. Efektiivsete elutegevusprotsesside tagamiseks lülituvad sisse kaitsvad mehhanismid – laienevad naha pindmised veresooned, mille tulemusel saab suurem hulk verd jahutatud, jahedam veri jahutab ka elundeid.
Tõenäoliselt on tegu kuumarabandusega, kui keha temperatuur kiiresti tõuseb, higistamine peatub ning organism ei suuda ise maha jahtuda. Kehatemperatuur võib 10 kuni 15 minutiga tõusta kuni 41°C või isegi rohkem. Kuumarabandus võib põhjustada surma või püsiva puude kui kiiresti esmaabi ei osutata.
Kuumarabanduse sümptomiteks võivad olla:
- Kõrge kehatemperatuur (üle 39°C)
- Punane, kuum ja kuiv nahk (higistamine on peatunud)
- Pulsisageduse kiirenemine
- Tuikav peavalu
- Peapööritus
- Iiveldus
- Meeltesegadus
- Teadvusetus
Esmaabi kuumarabanduse korral
- Toimetage kuumarabanduse kannatanu jahedasse varjulisse paika;
- Jahutage kannatanu, kasutades ükskõik milliseid käepäraseid vahendeid (jaheda dušši alla; pritsige jahedat vett või niisutage kannatanu märgade jahedate rättidega; jääkottide abil);
- Mõõtke aegajalt kuumarabanduse ohvri kehatemperatuuri ja jätkake tema jahutamist kuni kehatemperatuur langeb vähemalt alla 39° C;
- Kui kannatanu on teadvusel pakkuge rohkelt juua jahedat mineraalvett;
- Vajadusel kutsuge kiirabi!
Kasutatud kirjanduse allikad
Heatstroke: Symptoms and treatment
http://www.webmd.boots.com/a-to-z-guides/heatstroke-symptoms-treatment-sunstroke
Päike ja kuumus. Terviseameti kodulehekülg
http://www.terviseamet.ee/keskkonnatervis/paike-ja-kuumus.html
Päikesepiste
http://www.rescue.ee/8767
Piltide kasutatud allikad:
© Healthwise