Kõhuvalu

Äge kõhuvalu on suhteliselt sage meditsiiniline probleem, mille tõttu haigestunu võib vajada arsti abi, kiiret diagnoosi ja ravi.
Üldiselt kui tugev äge valu esineb eelnevalt tervel inimesel vähemalt 6 tundi võib arvestada kirurgilise vahelesegamise vajadusega. Tegemist võib olla pimesoole põletikuga ehk appenditsiidi, perforeerunud ehk lõhki läinud haavandi, sapi- või sooleobstruktsiooniga (sulgusega), mis ei kannata oodata. Äge kõhuvalu moodustab 5–10% kõigist kiirabi väljakutse põhjustest. Vanemaealiste ägeda kõhuvaluga haigete prognoos on halvem. See tuleneb üheltpoolt nende sagedasti ettetulevast hilisest pöördumisest haiglasse, teisalt mõjutavad vanemaealiste haigete prognoosi kaasuvad haigused. Ägedad kõhuõõnehaigused võivad eakatel avalduda oluliselt erinevalt noortest patsientidest ning see võib põhjustada diagnostilisi raskusi ja ravi hilinemist, mis omakorda halvendab veelgi prognoosi.
Akuutse kõhuvalu põhjused:

  • Infektsioon (bakteriaalne: appenditsiit, divertikuliit, väikse vaagna põletik; keemiline (peritoniit ehk kõhukelme põletik haavandi perforatsioonist tingitud)
  • Trauma: tömp või läbiv (autoavariid, laske-, torkevigastused jms. organi vigastused ja verejooksud)
  • Mehhaaniline: obstruktsioon ehk sulgus, pitsunud song, kasvajad
  • Vaskulaarne: mesenteriaalne tromb või embol- soolte infarkt ja nekroos (kudede kärbumine).

 
Valu on üks enam levinumaid sümptomeid
Valu võib segada kannatanu uurimist, sest võib kiirguda erinevatesse piirkondadesse (nt maksaabstsessi korral võib valu anda diafragma või õla piirkonda; õlga võib valu kiirguda ka maohaavandi perforatsioonil). Ägedat kõhtu põhjustavad kõhukoopa kirurgilised haigused, mida võib tinglikult jagada 5 rühma:
Tõsise haiguse olemasolule viitavad järgmised sümptomid:

  • Vererõhu langus;
  • teadvushäire;
  • šokk;
  • kahvatu jume ning üldine jõuetus;
  • kõhuvalu;
  • kõhulihaste kaitsepinge esinemine ehk  laudkõva kõht;
  • puuduv või oluliselt vaiksem soole peristaltika;
  • patsient lamab liikumatult või vähkreb rahutult;
  • seedetrakti verejooksu nähud (veriokse, meleena või veri rectum’is);
  • aneemiakahtlus (väljendunud kahvatus);

Kõhuvalu põhjuseid on erinevaid
Kroonilised ehk korduvalt esinevad, ühetaolised kõhuvalud tunneb patsient enamasti ära ja on õppinud neid valusid leevendama oma gastroenteroloogi või perearsti poolt välja kirjutatud rohtudega.
Gaasivalud ehk koolikud ehk voolmed on kõige sagedasem ja kõige lihtsam ootamatu kõhuvalu põhjus. Võivad tekkida sooletegevust muutva toidu söömisel (hapukapsas, hernesupp, seened, kaalikas, rohkelt värsket puu- või köögivilja, suures koguses gaasirikka joogi joomine, piimatooted kui on laktoositalumatus jm), pikast liikumatust asendist (tunde kestev bussireis, või mujal istumine, voodihaige); palavikust või sooletegevusega mitteseotud kõhuorgani haigestumisest tingitud sooletegevuse häire (nt neeruvaagna põletik).
Gaasivalude puhul on soolestikus loomulikult oleva gaasi liikumine takistatud soolespasmide või sooletegevuse aeglustumise tõttu. Valud on hootised, lõikava iseloomuga, valud tekivad kõhu erinevates piirkondades (üle kogu kõhu), gaasid ei välju, võib esineda iiveldust, kerget soolepuhitust, palavikku pole.
Valude ja vaevuste vähendamiseks:

  • Masseerige kõhtu, püüdke liikuda, keerake end küljelt küljele, et sooletegevust ergutada
  • võib kasutada soojenduskotti kõhule
  • võib võtta tilkadena sisse Espumisani (võib põhjustada kõhulahtisust), vajadusel võib lisaks võtta paar tableti No-spat

Kui gaasivalud aga ei möödu, vaid süvenevad, gaasid ei välju, kõht puhitub üha enam, lisandub palavik ja oksendamine, siis on asi tõsisem ja vajab arstlikku läbivaatust.
Valu võib alata tasapisi tugevnedes, olla hootine (koolikutaoline) ja algul ei tarvitse palavikku olla. Sellisel juhul tuleks mõelda sapipõiele ja kõhunäärmele.

  • Leevenduseks võib kasutada soojendavat kotti või soojaveepudelit.
  • No-spa tabletid.
  • Kui aga palavik tõuseb kõrgeks või valu muutub talumatuks, kutsuge kiirabi!
  • Valu võib aga tabada “nagu noahoop kõhtu”, jääda püsima ja üha tugevneda.
  • Haigestunu on sundasendis, väldib igasuguseid liigutusi.
  • Võib esineda oksendamine.
  • Haige nahk muutub kahvatuks, niiskeks.

Ägeda pankreatiidi ravi on sõltumata põhjusest esialgu konservatiivne ning vähemalt 90%-l juhtudest piirdubki sellega. Konservatiivne ravi hõlmab valuravi, 0-dieeti, infusioonravi haiglas, vajaduse korral nasogastraalaspiratsiooni (korduva oksendamise ja kõhupuhituse korral).
Soolesulguse korral sõltub ravitaktika valik eelkõige sellest, kas soolesulgusega kaasneb soole verevarustuse häire (nn strangulatsiooni ehk iileus) või mitte. Strangulatsiooniiileuse korral on üldjuhul näidustatud kohene kirurgiline ravi. Soolesulguse korral, kus strangulatsiooni sümptomid puuduvad, on esialgne ravi konservatiivne: 0-dieet, infusioonravi haiglas, aktiivne nasogastraalaspiratsioon.
Gastriit on mao limaskesta põletik. Kroonilise gastriidi puhul tekib maonäärmete atroofia ning kaugelearenenud vormid võivad olla prekantseroosseks seisundiks. Vastava piirkonna näärmed asenduvad kas sidekoega. Krooniline gastriit on sageliesinev haigus, kuid sageli kulgeb väheste sümptomitega. 85% on põhjuseks Helicobacter Pylori, kes elab mao limaskestal lima sees happelises keskkonnas. Gastriidi tekkes etendab osa ka autoimmuunne mehhanism ning ravimid (nt NSAIDid). Ägenemiste ajal võivad esineda:

  • mittespetsiifilised ülakõhuvaevused – raskustunne, vaevustunne ülakõhus
  • söömise järgselt täiskõhutunne ülakõhus
  • tuimad kõhuvalud, raskustunne roidekaare all
  • halb suulõhn

Ravi põhimõte on maomahla happelise toime neutraliseerimine (nt omeprasooli kapslid).
Valu alakõhus
kõhuvalu2
 
Alakõhus paremal puusanuki kõrgusel võib olla valu põhjuseks ussripiku äge põletik ehk pimesoole põletik. Ussripiku põletik või alata juba tunde varem, andes märku kerge iivelduse, isutuse ja üldiselt haiglase olekuga. Pimesoolepõletiku üheks tundemärgiks on valu, mis on ühes kindlas kohas ning kiirgumisega naba piirkonda. Mõnikord valud on koolikutaolised, hooti. Võib esineda subfebriilne palavik (37,1´-37,4´´. Ravi on üldjuhul kirurgiline – apendektoomia.
Naistel on lisaks sellele ussripikule alakõhus asetsevad ka munasarjad, munajuhad ning emakas. Siinkohal tuleb välistada ka günekoloogilisi haigusi. Väga tugevad püsivad või hootised valud naistel, mis tekivad alakõhus (häbemeluust pisut ülalpool) ja levivad isegi nabakõrguseni, valu kiirgub ristluu piirkonda, tekib nõrkus ja sageli ka “oleks nagu raske hingata”. Menstruaalvalud võivad samuti põhjustada tugevat alakõhuvalu, mis pole erakorraline  probleem!
Alakõhuvalu võivad põhjustada ka urineerimishäired. Tugevad alakõhuvalud meestel tekivad täielikul uriinipeetusel (eesnäärme suurenemine). Põis võib suureneda lõhkemiseni, siinkohal on vajadus uroloogi konsultatsioon ja võimalik, et kateteriseerimise vajadus.
Äge kõhuvalu lastel
kõhuvalu3
 
Kõhuvalu on üks sagedasemaid tervisehäireid lastel. Enamik juhte laheneb ravita, paljud juhud lahendab perearst ja vaid suhteliselt väike osa ägeda kõhuvaluga lastest vajab haiglaravi. Neil juhtudel on tavaliselt diagnoosiks mittespetsiifiline kõhuvalu.
Ägeda kõhuvalu põhjuseks on kõige sagedamini nakkushaigus. Korduva kõhuvalu sagedasemad põhjused on gaasivalud, kõhukinnisus, toiduallergia, sooleussid ehk -parasiidid. Lastel on päris sageli nn funktsionaalset kõhuvalu, mis tähendab, et otseselt ei ole seedetrakti haigust. Väga harva on kõhuvalu tingitud kroonilistest haigustest nagu nisuvalgutalumatus ehk tsöliaakia, põletikulised soolehaigused. Viimaste korral kaasneb ka kõhulahtisus, kaalu- ja kasvuiibe puudulikkus. Kui kõhuvaluepisoodid korduvad ka öösel või kui laps ka oksendab või kui tal on kas kaalukaotust või seedehäireid, siis peaks kindlasti kõhuvalu põhjuse selgitama.
Kõige sagedasem kirurgilist ravi vajav ägeda kõhuvalu põhjus lastel on äge apenditsiit, imikutel ja kuni 1 aasta vanustel on selle sagedamaks põhjuseks mitmesugused mao-sooletrakti väärarengud.
Kui laps tunneb end halvasti, kaebab pea- või kõhuvalu, oksendab või tal on palavik, siis tuleb talle selga panna öösärk või pidžaama ja jätta laps voodisse. Oksendamine võib kaasneda paljude haigustega. Kui see on rohke ja korduv, siis ohustab last vedelikukadu. Vedelikuhulga taastamiseks sobib hästi rehüdroonilahus (apteegis müügil spetsiaalne soola ja glükoosi sisaldav lahus), mis sobib igas vanuses lastele. Joota tuleks tihti ja väikestes kogustes. Kui laps oksendab terve päeva, kuid on järgmiseks hommikuks paranenud, siis ei tohiks ta siiski veel minna kooli või lasteaeda. Laps peab kosuma. Ei ole välistatud, et teisel või kolmandal haiguspäeval tekib kõhulahtisus, sest alati ei ole haiguse esimestel päevadel veel kõik haigustunnused välja kujunenud.
Kutsuge kiirabi otsekohe, kui laps esineb:

  • tugev, järsku tekkinud valu      kuskil kehas
  • veri väljaheidetes, süljes      või rögas
  • letargia, kas palavikuga või      ilma; poolärkvel olek, millest ei saa last äratada; reaktsiooni puudumine
  • nutmine ja oigamine nagu      valuga, kui teda liigutatakse või puudutatakse.
  • rahutus – lapsel kulub      magama jäämiseks rohkem kui 30 minutit.
  • lakkamata nutmine rohkem kui      kolme tunni vältel; kriiskav nutt; nõrk vingumine ja oigamine
  • keeldumine igasugusest      söögist terve päeva jooksul
  • kõhuvalu, mis ei paista      olevat seotud kõhukinnisusega või laktoositalumatusega ja mis vältab      rohkem kui 3 tundi või millega kaasneb oksendamine, mis läheb tugevamaks,      on lakkamatu või lakkab äkitselt- helistage otsekohe.
  • silmavalgete või naha      kollaseks tõmbumise korral, võtke ühendust perearstiga. Kui perearst ei      ole kättesaadav, võib helistada ka on tasulisele nõuandetelefonile      «Lastearst kuuleb», millele saate helistada, valides 1599.

 
Kasutatud kirjanduse allikad
 
Ravijuhend. Ägeda kõhuvaluga haige käsitlus
http://eestiarst.ee/static/files/002/ea0903lk209-227.pdf
 
Abdominal pain – children
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007504.htm
 
Abdominal Pain in Adults Causes
http://www.emedicinehealth.com/abdominal_pain_in_adults/page2_em.htm
 
Piltide kasutatud allikad: Abdominal pain in children/adults (ebmedicine)