Metsast tuleks korjata ainult teada-tuntud seeni ning jätta kõik vähegi kahtlased seened võtmata. Toidu valmistamiseks tundmatu seente valmistamine võib olla eluohtlik. Eestis on teada vähemalt 200 mürgist või tõsise mürgisuse kahtlusega suurseeneliiki. Surmavalt mürgised liigid on valge kärbseseen, roheline kärbseseen, kühmvöödik, tavavahelik, kevadkogrits ja jahutanuk. Kõik surmavalt mürgised seened sisaldavad rakumürke (välja arvatud tavavahelik). Rakumürgid kahjustavad elusaid rakke ja põhjustavad seetõttu suuri kahjustusi eelkõige maksas ja neerudes. Seenemürgistuse esimesed nähud võivad ilmneda alles 4-24 tunni möödudes.
Seenemürgistused võib jagada kaheks:
- Seedetrakti ärritav,
- Rakumürke sisaldav
Pärast seedetrakti ärritavate seente söömist tekivad sümptomid kiiremini, mis ka leevenevad kiiremini. Rakumürke sisaldavate seente tarvitamise järel võib haigusnähtude ilmnemiseni kuluda lausa kuus tundi.
Esimesteks mürgistuse nähtudeks on
- kõhuvalu,
- oksendamine,
- kõhulahtisus,
- väsimus,
- võib esineda joobesarnane segasusseisund,
- teadvushäired.
Vahepeal võib inimene tunda end juba paranenuna, kuid hiljem ilmnevad haigusnähud taas kui kahjustunud maks ja neerud enam ei toimi (valge ja roheline kärbseseen, jahutanuk ning tore vöödik)
Esmaabi seenemürgituse korral
Varajane sügis, milline lõõgastus on mõned tunnid lihtsalt linnast välja saada ja metsamööda jalutada! 62-aastane meesterahvas, kes pole just eriline seenetaja siiani olnud, korjas nädalavahetusel (enda teada olevat!) 10 kilo kuuseriisikaid. Mõned tunnid peale seente söömist tundis, et kõht on imelikult gaase täis, esines mõõdukas kõhuvalu. Ta heitis voodisse ja uinus, tund hiljem ärkas tugeva kõhuvalu tõttu ja oksendas mitu korda, tekkis vesine kõhulahtisus. Lähedased märkasid, et sugulane muutus uimaseks, tema nahk oli kuum ja higine. Helistades häirekeskusele ei olnud just kõige lihtsam söödud seeni kirjeldada. Kohale saadeti kiirabibrigaad. Haigestunu meest toimetati tervishoiuasutusse, seenemürgituse kahtlusega.
Kannatanu probleemid, mis on tekkinud seedetrakti ärritavate seente söömise tõttu:
Aktuaalsed probleemid | Potentsiaalsed probleemid |
Kõhuvalu, puhitustunne, oksendamine ja vesine kõhulahtisus on seedetrakti häired, mis tekivad kaitseks, sobimatute ainete eemaldamiseks organismist. | Vedelikupuudus ehk dehüdratsioon, kurnatus |
Kuum ja higine nahk, mis on tingitud palaviku tõusust toidumürgituse tõttu, mis on omakorda põhjustatud mikroobide elutegevuse käigus tekkinud toksiinidest | Higistamine, vedelikupuudus, krambid, kurnatus |
Uimasus, mis on tingitud kõrgeast palavikust, vedelikukadust ja mürgi imendumisest vereringesse, mis toob endaga kaas kogu keha nõrgestamist, tekib väsimus ja langeb immuunsus. | Teadvusehäired |
Kuidas abistada seenemürgituse kahtlusega kannatanu kodustes tingimustes?
- Kui on söödud midagi mürgist, tuleb suu koheselt loputada – kui olete kindel, et tegemist on mürgise asjaga!
- Pole vaja ajada kannatanut koheselt oksendama, andke andke väikeste lonksude kaupa juua vett.
- Tehke kindlaks seene täpne nimetus ja hinnake selle võimalik allaneelatud kogus ja inimeste arv, kes on tarbinud mürgist seent.
- Helistage mürgistusinfoliinile 16662, et saada teada, kas tegemist on mürgise seene ning kas manustatud kogus on tervisele ohtlik või mitte. Säilitage rahu ja jälgige täpselt mürgistusinfoliinilt saadud juhiseid!
- Manustage aktiivsüsi: kümnekilose lapse puhul 40 tabletti, täiskasvanu jaoks on orienteeruv vajalik kogus 50g (200 tabletti).
NB! Kindlasti ei või sellises koguses aktiivsütt kannatanule anda ilma arstiga/nõuandetelefoniga/häirekeskusega konsulteerimiseta, kuna ka aktiivsöel on kõrvaltoimed ja aktiivsüsi ei aita absoluutselt kõikide mürgistuste puhul.
- Kui kannatanu seisund halveneb (esinevad teadvusehäired, kõrge palavik ja segasuseisund) – kutsuge kiirabi!
Kasutatud kirjandus
Mushroom toxicity
http://emedicine.medscape.com/article/167398-overview
Kasulikud lingid lugemiseks
Mürgistusteabekeskus. www.16662.ee
Piltide kasutatud allikad: ©google pics (mushroom poisoning)