Kuidas eristada südameatakki paanikahäirest?

Südameinfarktil ja paanikahool on sarnased sümptomid: düskomfort või valu rinnus, higistamine, kihelus, sagenenud hingamine, iiveldus. Asjaolu, et südamelihase infarkt võib provotseerida paanikahoogu, ainult süvendab segasust. Vaatamata näiliselt sarnasele sümptomaatikale, neid kahte saab eristada üks teisest. Meie artikkel aitab Teid selles.
 
Südame probleemide korral, tekkivat vali rinnus inimesed kirjeldavad kui ängistavat, suruvat ja põletavat. Valu lokaliseerub keset rindkeret, rinnaku taga, võib kiirguda vasakusse kätte, õlga. Võib kiirguda kaela, hammastesse või lõualuu piirkonda (Joonis 1.)  On esinenud juhtumeid, kus südameinfarkti saanud inimene kaebas valu kiirgumist selga, abaluude vahele. Valu kestab rohkem kui 5 minutit, ning esialgu ei mõjuta hingamissagedust. Nahk võib kattuda külma ja kleepuva higiga, võib tekkida iiveldus ja oksendamine. Südameataki tipus inimene tunneb surmahirmu. Üldjuhul, hingeldamist sellel perioodil ei teki, küll aga haige võib kaevata õhupuuduse üle.  Kui Teil või Teie lähedastel ilmnevad sellised sümptomid ning kestavad rohkem kui 5 minutit, kutsuge koheselt kiirabi. Kiirabi meedikud teostavad esmaseid uuringuid,  teevad elektrokardiogrammi, ning vajadusel, viivad kiiresti lähimasse haiglasse.
 

 
Joonis 1. Suruva, pigistava  iseloomuga kiirguv valu.
 
Vastupidiselt levinud arvamusele, paanikahoog võib tekkida vägagi rahulikes, hargipäevastes olukordades. Paanikahoo sümptomaatika saavutab oma tipu tavaliselt 10 minuti pärast.
Paanikahoos inimene tunneb seletamatut ärevust, hakkab hingeldama. Valu lokaliseerub rinnaku piirkonnas ning on hootilise iseloomuga, tuleb ja läheb. Tekivad surinad ja tuimsus jalgades, kätes (Joonis 2.)  Paanikahoo ajal inimesed kipuvad kogema irratsionaalseid hirme, kardetakse lämbuda või hulluks minna. Tihedaks kaebuseks on minestustunne ja pearinglus. Väga tihti tekib südame kloppimise tunne, “klopm kurgus” tunne, sõrmed ja lõualuu võivad kippuda krampi. Paanikahoog möödub tavaliselt spontaanselt mõne aja möödudes, vajab perearsti konsultatsiooni, võimalik, et Teid suunatakse edasi psühholoogile.

 
 
Joonis 2. Surinad jäsemetes, valu rinnaku taga.
 
Kui Te ei tee vahet, kas Teid tabas südameatakk või paanikahoog, on õigem pöörduda arsti poole, mitte aga jääda ootele.  Südameinfarkti puhul ootamine võib lõppeda surmaga.
Ravimata ning tähelepanuta paanikahood kipivad sagenema. Õigeaegne uurimine spetsialisti juures parandab Teie elukvaliteeti ning kestvust. Olge terved!
 
 
TervishoiuAkadeemia lektorid.
Pildimaterjal: shutterstock